Ústavná sťažnosť na prieťahy v súdnom konaní – I.
Priemerná dĺžka súdnych konaní na Slovensku v roku 2023 dosiahla v občianskoprávnych konaniach takmer 19 mesiacov a v obchodnoprávnych konaniach až takmer 30 mesiacov, pričom táto neúmerne dlhá doba čakania na právoplatné rozhodnutie vo veci je častokrát spôsobená postupom samotných súdov. Viete, že v niektorých prípadoch prieťahov v súdnom konaní máte dokonca aj nárok na primerané finančné zadosťučinenie priamo zo strany súdu ?
V článku Vám poradíme, ako sa účinne brániť prieťahom v súdnych konaniach.
Prieťahy v súdnom konaní
Každý, kto si uplatňuje svoje práva v rámci súdneho konania má právo, aby sa jeho vec prerokovala verejne, bez zbytočných prieťahov a v jeho prítomnosti. Právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je súčasťou základného ústavného práva – práva na spravodlivý súdny proces, pričom právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je ustanovené v čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.
Právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je vyjadrené aj v základných civilnoprávnych a trestnoprávnych procesných právnych predpisoch – zákon č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (čl. 19) a zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok (§ 2 ods. 7).
Povinnosťou súdov je zabezpečiť priebeh súdneho konania tak, aby súd prejednal vec a rozhodol o nej čím skôr a v primeranom čase s prihliadnutím k obtiažnosti samotného prípadu, či už po skutkovej stránke prípadu (napr. dĺžku konania môže ovplyvniť vykonávanie väčšieho množstva dôkazov – výsluch viacerých svedkov, miestne obhliadky a pod.) alebo po právnej stránke.
V prípade ak súd nedodržuje vyššie uvedené ustanovenia a je v konaní nečinný neprimerane dlhú dobu (na základe našich skúseností ako aj ustálenej súdnej praxe Ústavného súdu SR, sa za prieťahy v konaní považuje v prvostupňovom konaní aspoň 6 mesiacov nečinnosti súdu a v druhostupňovom konaní aspoň 9 mesiacov nečinnosti), dochádza zo strany súdu k prieťahom v konaním, čím sa súd dopúšťa porušenia práva strany konania na spravodlivý proces – oneskorená právna ochrana nemusí mať pre žalobcu už žiadny význam.
Účelom práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je teda odstránenie stavu právnej neistoty strany sporu, ktorá sa odstráni až právoplatným rozhodnutím súdu – len samotné prerokovanie veci nestačí, právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov sa naplní až právoplatným rozhodnutím súdu.
Sťažnosť na postup súdu podľa zákona o súdoch
Pred podaním samotnej ústavnej sťažnosti na prieťahy v súdnom konaní odporúčame z našej praxe absolvovať ešte jeden krok, a to podanie sťažnosti na postup súdu podľa zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá sa podáva priamo predsedovi príslušného súdu, na ktorom predmetné konanie prebieha. Túto sťažnosť je povinný vybaviť priamo predseda súdu (prípadne poverený podpredseda) v lehote 30 dní odo dňa doručenia sťažnosti.
V prípade, ak predseda súdu zistí, že sťažnosť je dôvodná, je povinný prijať a zabezpečiť vykonanie opatrení na odstránenie nedostatkov – predseda súdu zvyčajne nariadi príslušnému sudcovi, aby vo veci konal.
Podanie sťažnosti na postup súdu podľa zákona o súdoch nie je podmienkou na podanie ústavnej sťažnosti na prieťahy v konaní, napriek tomu jej podanie môžeme odporučiť pred podaním samotnej ústavnej sťažnosti na prieťahy v konaní.
Ústavná sťažnosť na prieťahy v konaní podľa zákona o ústavnom súde
Pri posudzovaní ústavnej sťažnosti na prieťahy v konaní ústavný súd primárne posudzuje tri základné kritériá, a to:
- Faktická zložitosť právnej veci
- Správanie sa účastníkov konania
- Postup samotného súdu
Sťažovateľ musí byť zo zákona v konaní pred ústavným súdom povinne počas celého konania zastúpený advokátom. V ústavnej sťažnosti je nevyhnutné kvalifikovaným spôsobom opísať priebeh súdneho konania a rovnako kvalifikovaným spôsobom uviesť, v čom prieťahy konania spočívajú.
Sťažovateľ sa podanou ústavnou sťažnosťou na prieťahy v konaní domáha, aby ústavný súd vydal nález, ktorým ústavný súd konštatuje porušenie práva na spravodlivý proces sťažovateľa zo strany porušovateľa (príslušného súdu), zároveň nariadi porušovateľovi, aby konal bez zbytočných prieťahov.
Sťažovateľ sa podanou ústavnou sťažnosťou môže domáhať aj priznania primeraného finančného zadosťučinenia od porušiteľa – ústavný súd zvyčajne v praxi podľa našich skúseností priznáva v prípade konštatovania porušenia práva na konanie bez zbytočných prieťahov primerané finančné zadosťučinenie vo výške 1.000 – 3.500 EUR - v niektorých osobitných prípadoch to môže byť aj viac, v závislosti od okolností predmetného prípadu.
Sťažovateľ si v predmetnom konaní môže uplatniť aj trovy konania pred ústavným súdom. Súd je povinný primerané finančné zadosťučinenie aj trovy konania vyplatiť sťažovateľovi (v prípade trov jeho právnemu zástupcovi) do 2 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia ústavného súdu.
Za podanie ústavnej sťažnosti na prieťahy v konaní sa súdny poplatok neplatí.
Záver
Prieťahy v konaní predstavujú porušenie práva strany konania, ktorá sa domáha ochrany svojich práv v súdnom konaní alebo v konaní pred iným orgánom, na spravodlivý proces a sú nežiaducim a pomerne často sa vyskytujúcim javom v konaniach na slovenských štátnych orgánoch. Pomalé súdne konanie je nespravodlivé súdne konanie, pred ktorým poskytuje náš právny systém viaceré zákonné prostriedky, ako sa voči takémuto javu účinne brániť.
V prípade, ak máte za to, že práve vo Vašom súdnom konaní (alebo v konaní pred iným štátnym orgánom) postupuje príslušný orgán neprimerane pomaly alebo je v danom konaní nečinný, neváhajte sa obrátiť pre právnu pomoc na našu advokátsku kanceláriu, ktorá Vám s Vaším prípadom pomôže.
V prípade záujmu o naše právne služby nás kontaktuje so svojim právnym problémom na nižšie uvedenom kontaktnom formulári, prípadne priamo na e – mailovej adrese: office@legalcorp.sk, následne Vás budeme kontaktovať najneskôr v priebehu nasledujúceho pracovného dňa.